Zgodnie ze znowelizowaną od 1 sierpnia 2010r. ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie Rada Gminy w Porąbce podjęła w dniu 31 sierpnia 2010r. Uchwałę Nr XLIII/331/10 Rady Gminy Porąbka w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Porąbce oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
Na jej podstawie Wójt Gminy Porąbka wydał Zarządzenie Nr 150/2010 z dnia 08 października 2010r. w sprawie powołania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego, w skład którego weszli przedstawiciele jednostek organizacji i instytucji określonych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Głównym celem Zespołu jest ochrona osób doznających przemocy w rodzinie w tym inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc poprzez usprawnienie systemu przepływu informacji oraz reagowania na zidentyfikowane problemy społeczne, a w szczególności przemocy w rodzinie.
Zadaniem Zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu, diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy.
W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele takich instytucji jak:
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Porąbce,
- Komisariatu Policji w Kobiernicach,
- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Sądu Rejonowego w Żywcu,
- Oświaty,
- Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Polimed” w Porąbce.
Kontakt z Gminnym Zespołem Interdyscyplinarnym
Sprawy związane z przemocą w rodzinie można zgłaszać bezpośrednio do Zespołu Interdyscyplinarnego:
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego – Pani Beata Kołek
Kontakt: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Porąbce, ul. Rynek 4, tel. 33/810-60-45 lub33/ 810-60-54
Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 17:00
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia". Infolinia: 801 120 002. Telefon czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-16:00. W środy w godzinach 18:00-22:00 dyżurują prawnicy, w pozostałe dni - konsultanci ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Telefoniczna poradnia prawna 22 666 28 50. Dyżury prawne odbywają się w poniedziałki i wtorki w godzinach 17:00-21:00.
Podczas rozmowy telefonicznej można uzyskać:
- wsparcie psychologiczne,
- informacje o prawnych i proceduralnych możliwościach zatrzymania przemocy w rodzinie,
- pomoc w postaci interwencji podjętej przez Pogotowie "Niebieska Linia" na rzecz osób krzywdzonych (także w przypadku, gdy osoba skazana za stosowanie przemocy nadal znęca się nad rodziną i/lub nie przestrzega postanowień sądu).
Kontaktując się z infolinią można zachować anonimowość - nie trzeba się przedstawiać, ani podawać miejsca zamieszkania.
Zachęcamy do kontaktu osoby doznające przemocy oraz świadków - razem możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie sytuacji!
Adres strony: https://www.niebieskalinia.info
Adres e-mail:
Ministerstwo Sprawiedliwości - Fundusz Sprawiedliwości
"Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości"
Jeżeli jesteś:
- pokrzywdzony/pokrzywdzona: przemocą domową, przemocą fizyczną i psychiczną, wypadkiem drogowym, przestępstwem seksualnym, kradzieżą/oszustwem, pozbawieniem alimentów, innym przestepstwem,
- świadkiem porzestępstwa,
- dzieckiem potrzebującym wsparcia,
- w kryzysie, masz myśli samobójcze.
ZADZWOŃ - Linia Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900
Ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, świadków oraz osób im najbliższych, a także dla osób dotkniętych przemocą domową, próbami samobójczymi, dla dzieci potrzebujących wsparcia.
Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym
Zapewniamy wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, świadków przestępstw oraz osób im najbliższych przez 24 godziny 7 dni w tygodniu.
+48 222 309 900
Ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, świadków oraz osób im najbliższych, a także dla osób dotkniętych przemocą domową, próbami samobójczymi, dla dzieci potrzebujących wsparcia.
Strona internetowa: https://www.numersos.pl
Adres e-mail: